środa, 26 października 2016

Jajka - czy warto jeść?


Dlaczego warto jeść jaja?


Ponieważ zawierają:
* pełnowartościowe białko, które zawiera conajmniej 8 aminokwasów egzogennych (takich, które człowiek nie potrafi wytworzyć sam a musi dostarczać je wraz z pożywieniem)
* lizozym ma właściwości bakteriobójcze
* luteina znajdująca się w żółtku chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB
* lecytyna, która korzystnie wpływa na pamięć, procesy myślowe oraz rozbija cząsteczki tłuszczowe - zapobiegając ich odkładaniu się w tętnicach
* witamina H (od słowa Haut, czyli skóra) - biotyna, która wpływa na odpowiedni stan skóry, włosów i paznokci
*  witaminy A, D, E, K, z grupy B, foliany, wapń, magnez, cynk, żelazo, siarka, fosfor, potas, miedź, mangan, jod
* cholina (źródło z żółtka) - działa detoksykująco, oczyszcza wątrobę, usprawniając system produkujący żółć, korzystnie wpływa na układ nerwowy (może zapobiegać Alzheimerowi czy Parkinsonowi)
* działanie antynowotworowe
* w żółtku znajdują się NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe)

MIT: Jajo podnosi poziom "złego" (LDL) cholesterolu we krwi
Obalamy ten MIT i stwierdzamy, iż wzrost poziomu cholesterolu LDL we krwi najczęściej jest spowodowany niewłaściwym odżywianiem (spożywanie produktów niezdrowych, przetworzonych, zbyt spora ilość węglowodanów w diecie oraz otyłość), długotrwałym stresem.
Cholesterol jest jedną z ważniejszych substancji dla organizmu człowieka. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie hormonów, w tym płciowych, jest źródłem kwasów żółciowych, witaminy D, jest składnikiem budulcowym błon komórkowych.

Czy można zjeść surowe jajka?
Nie powinno się spożywać całych surowych jaj, ze względu na obecność w białku substancji antyodżywczej - awidyny - która niszczy witaminę H.

Jakie jajko najlepiej jeść?
Najlepiej wartościowe jajko to takie, które ma ścięte białko i rzadkie żółtko (np. jajka sadzone, jajko na miękko gotowane przez 5minut lub jajka na parze). Dla ryzykantów, wrzucamy surowe żółtko do koktajlu, blendujemy i na bieżąco wypijamy.


Dla zainteresowanych tematyką, polecam ciekawy wykład prof. Trziszki pt:"Bioaktywne substancje jaj w prewencji i terapii chorób cywilizacyjnych"
https://www.youtube.com/watch?v=OUTR9q1Jve4

 ~Aldi



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz