Witajcie Moi Mili!
W dzisiejszym poście podzielę się z Wami paroma
ciekawymi informacjami na temat rośliny zwanej
KONJAC. Ostatnio, czytając SHAPE natknęłam się na
krótką notkę dotyczącą tej roślinki. Bardzo zaciekawiły
mnie jej właściwości oraz działanie na organizm
człowieka.
Czarodziejski jest KONJAC! :)
SHAPE 12/2013
NOTATKA Z SHAPE
CO TO JEST KONJAC?
Amorphophallus Konjac jest rośliną, której korzeń wykorzystywany jest w tradycyjnej japońskiej kuchni od ponad 2000 lat.
Tak wygląda cała roślina Amorphophallus Konjac
KONJAC zawiera w sobie włókno: glukomannan. Jest to jeden z rodzajów błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Otrzymywany on jest z bulwiastych korzeni tej roślinki.
Nad właściwościami glukomannanu ciągle trwają badania, jednakże już teraz uzyskał on pozytywną opinię Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jako środek wspomagający utratę nadmiernej masy ciała przy stosowaniu niskokalorycznej diety (EFSA rekomenduje dzienna porcję glukomannanu w ilości 3 g) oraz pomagający w utrzymaniu prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi (dzienna porcja to 4 g glukomannanu).
Mechanizm zmniejszania stężenia cholesterolu we krwi związany jest z przemianami zachodzącymi w wątrobie. Wątroba przekształca cholesterol w żółć, która następnie wędruje do jelit. Glukomannan wiąże kwasy żółciowe i transportuje je w przewodzie pokarmowym. W tym czasie, aby wyrównać stężenie kwasów żółciowych wątroba pobiera cholesterol z krwioobiegu. Rezultatem jest zmniejszenie stężenia „złego” cholesterolu we krwi.
Rola glukomannanu we wspomaganiu utraty masy ciała polega na zmniejszeniu przyswajania tłuszczów oraz białek z diety przez ograniczenie kontaktu tych składników odżywczych z kosmkami jelitowymi. Ponadto tworząc w żołądku lepki żel glukomannan opóźnia opróżnianie żołądka i spowalnia tranzyt pokarmu w jelicie cienkim. Wywołuje to uczucie sytości, czego skutkiem jest zmniejszenie ilości pobieranego pokarmu.
BYLINA KONJAC
Wprowadzając do swojego jadłospisu błonnik należy pamiętać o tym, że może on zmniejszać skuteczność leków m.in. doustnych środków antykoncepcyjnych. Dlatego należy zachować co najmniej 2 godzinny odstęp pomiędzy posiłkiem bogatym w błonnik, a przyjęciem lekarstwa. Preparaty z błonnikiem w postaci tabletek lub kapsułek powinno popijać się dużą ilością wody, aby zapobiec ryzyku zadławienia. Należy także pamiętać o dostarczaniu organizmowi wystarczających ilości wody, aby maksymalizować efekty błonnika.
SHIRATAKI
Jak zapewne wiecie, shirataki wyglądem przypomina zwykły makaron sojowy, ma neutralny smak, jest leciuteńko chrupiący i śliski, przez co trudno go nabrać na widelec. Nie jest on słony, często dusi się go w zupach lub potrawkach oraz smaży w woku z innymi składnikami. Na zimno, można go dodawać do sałatek. Shirataki nadaje się praktycznie do wszystkiego.
Nawet jeśli konjac jest produktem sprzyjającym utracie wagi, nie należy zapominać o obowiązku przestrzegania codziennych zaleceń i aktywności fizycznej (co najmniej 30 minut dziennie).
GĄBKA KONJAC
To produkt naturalny uzyskany z korzenia drzewa azjatyckiego o nazwie konjac. Gąbka jest w 100% biodegradowalna. Zawiera naturalny środek myjący, który pomaga wyrównać odczyn PH skóry i posiada właściwości nawilżające.
Gąbka wykonana jest w 100% z włókna naturalnego, nie zawiera barwników i sztucznych dodatków, włókna cieńsze niż u gąbek syntetycznych i frotte, przeznaczona do wszystkich typów skóry, idealna dla cery trądzikowej i z problemami dermatologicznymi, nie podrażnia skóry w trakcie oczyszczania, nawilża w sposób naturalny, czyni skórę miękką i elastyczną , pobudza krążenie krwi, zapobiega zanieczyszczeniom skóry, można ją prać mechanicznie w delikatnym cyklu 60 stopni C bez środka zmiękczającego, produkt biodegradowalny.
KONJAC posiada następujące właściwości:
1. Reguluje apetyt
Pozwala zaspokoić nawet najsilniejszy głód. Jest szczególnie pożyteczny w przypadku, gdy nadwaga połączona jest z dużym apetytem.
2. Spala tłuszcz
Stymuluje redukcję tłuszczu i odkładanie się go w postaci cellulitu, co jest nie lada wyczynem! Rzecz niezwykle cenna, gdy jesteście Państwo na diecie.
3. Drenuje i działa moczopędnie
Drenuje, oczyszcza i eliminuje. Złoty środek dla osób mających tendencję do zatrzymywania wody w organizmie i puchnięcia. Pozwala on na wydalanie z organizmu toksyn, wychwytuje część węglowodanów i tłuszczy, a co za tym idzie eliminuje część kalorii z pożywienia.
PRZECIWWSKAZANIA
Konjac nie powinien być spożywany przez osoby cierpiące na niedrożność przewodu pokarmowego. W przypadku osób, które są w trakcie leczenia, przed spożyciem zalecana jest konsultacja z lekarzem rodzinnym. Zawsze należy robić 2-godzinne odstępy między zażyciem leków, a spożyciem konjacu (np. jeśli lek przyjmowany jest o 12:00, konjac można zjeść o 14:00 lub na odwrót).
Według mnie to genialna roślina. Piękna w ogrodzie i jeszcze piękniejsze ma zastosowanie :) To CUD NATURY!