czwartek, 7 stycznia 2016

BURAK I JEGO LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI



SUPER FOOD, czyli BURAK

Już 4 tysiące lat temu doceniano jego oddziaływanie na organizm. Jako remedium na gorączkę, rany, zaparcia i jako. . .afrodyzjak? ;) Jak najbardziej polecam Wam spożywanie buraka. Moim zdaniem, najlepiej w postaci soku (który to sami sobie wyciśniemy). Jego naturalna postać, bez żadnej obróbki cieplnej, pozwala zachować najwięcej zdrowotnych właściwości.

Burak wykorzystywany jest od dawna w leczeniu. Istnieją w tym super-produkcie substancje przyczyniające się do niszczenia pokarmu rakowego - wapnia nieorganicznego. Chodzi o to, iż mocno alkaliczny sok buraczany odbiera tlen komórkom rakowym (a co się dzieje potem z takimi komórkami, to wiadomo).

Zalegające w organizmie osady wapnia nieorganicznego "są główną, jeżeli nie całkowitą" przyczyną chorób chronicznych. Substancje zawarte w buraku pomagają rozpuszczać wymieniony wapń.

Jeżeli burak nie wyleczy, to z pewnością spowolni procesy chorobowe wywoływane przez nowotwory, kamienie nerkowe, arteriosklerozę, choroby oczu czy artretyzm.

BETACYJANINA zawarta w buraku, znacznie spowalnia rozrost guzów prostaty i piersi, a zwłaszcza raka jelita grubego.
Betacyjanina to pigment, który nadaje temu warzywu kolor.

BETAINA z kolei relaksuje umysł i jest jednym z aktywnych ośrodków stosowanych w leczeniu depresji. Ponadto, stymuluje funkcję komórek wątrobowych, pomagając utrzymać drogi żółciowe w dobrym zdrowiu (ich drożność). Aktywizuje organizm do usuwania toksyn. Zaletą jest również zapobieganie chorobom serca.
Toksyny - betaina wykrywa homocysteinę i usuwa ją z organizmu (ten toksyczny aminokwas uszkadza naczynia krwionośne, osadza się cholesterol, który to przez homocysteinę przykleja się wzdłuż uszkodzeń).

TRYPTOFAN (ten sam, co w czekoladzie lub bananie :D ). Choć zawiera dużo cukru (IG 65), to wydziela sie powoli i nie powoduje gwałtownych reakcji ze strony insuliny.

OBNIŻA CIŚNIENIE - wypicie 250ml soku z buraka, na kilka godzin obniża ciśnienie krwi. A to dzięki zawartym w nim AZOTANÓW (zawiera ponad 20 razy więcej azotanów - naturalne sole różnych pierwiastków - niż większość innych warzyw. Azotany obniżają ciśnienie krwi z takim samym skutkiem jak farmaceutyki.

Jak to wygląda z tymi naczyniami krwionośnymi?
AZOTANY z buraka, w naszym organizmie przekształcane są w AZOTYNY (substancje konsewrujące). Duża ilość azotanów aktywizuje pożyteczne bakterie istniejące w jamie ustnej, co pomaga przetworzyć je w azotyny. Te zaś przekształcają się w TLENEK AZOTU, który poszerza światło naczyń krwionośnych. Strumień krwi staje się swobodny, płynie wolniej, ale szerzej do miejsc, w których brakuje tlenu. To ważne dla naszych naczyń okołosercowych i mózgowych - istotne czynniki dla zachowania naszej młodości! Skutkiem odwrotnym jest niedotlenienie np. mózgu, który w efekcie podlega procesowi anemizacji, czyli niedokrwieniu i traci sprawność (pamięć, koncentracja, refleks, reakcja na bodźce, zdolność weryfikowania subtelnych różnic). W skrócie, wówczas grozi nam demencja.

ALKALIZACJA TKANEK
Minerały występujące w buraku, w postaci potasu i magnezu, uznawane są za świetny komponent do regulacji równowagi kwasowo-zasadowej (np. po zjedzenieu słodyczy, mięsa lub też po intensywnym treningu).
Tak, również i po treningu. . .Ze względu na negatywne oddziaływanie kortyzolu, który jest naturalnym czynnikiem obronnym organizmu, uaktywniają się duże ilości wolnych rodników atakujących tkanki. To niestety odruch obronny organizmu, broniącego się przed nadmiernym wysiłkiem. W rezultacie dochodzi do zakwaszenia organizmu.
To samo dotyczy osób, które wypijają mieszankę proteinową bez zabezpieczenia organizmu i pogłębiają zakwaszenie. Generalnie, wypijaniu białka powinno towarzyszyć zabezpieczenie pod postacią łatwostrawnego produktu odkwaszającego, np. lecytyna, suszone owoce, jak i sok z buraka.
Cytat z Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics: "Konsumpcja soku buraczanego przed biegiem pozwala zwiększyć szybkość oraz zmniejszyć uczucie wyczerpania w porównaniu z uczestnikami grup placebo"

i jeszcze jedna ważna rzecz:
Odkryto, że picie nawet niewielkich ilości soku buraczanego uchroni płód przed uszkodzeniem mózgu, kręgosłupa lub rdzenia. Dlatego warto, by piły go kobiety planujące ciążę.

Osobiście, uwielbiam pić sok z buraka. Jeśli nie przepadacie za totalnie czystym smakiem buraka, to zróbcie sobie mieszankę: buraki, marchewki, jabłko i gruszka. Pyszności, sama słodycz i oczywiście samo zdrowie! Polecam pić sok z buraka! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz